Здраве

Забелване на пишлето на дете – Болка след забелване на пишлето

Всички ние като родители искаме най-доброто за своите деца. Много често опитвайки се да дадем и да направим всичко “както трябва” несъзнателно допускаме грешки. 

Понякога прилагането на някои остарели практики в отглеждането на децата, могат да доведат до големи проблеми. Една от тези практики е забелването на пишлето на дете. Има много теми в интернет пространството където се дискутират плюсовете и минусите. Поставят се на кантар мненията на докторите и опита на миналите поколения. Но когато мненията на специалистите, на които трябва да доверяваме здравето на най-милите ни същества се разминават, това води до допълнителни притеснения и колебания, тогава решението остава в ръцете на родителя. И в крайна сметка потърпевши са децата. 

Нужно ли е забелване на пишлето на дете? 

В миналото не е съществувал този въпрос. Техниката по забелването на пишлето просто се е прилагала още от най-ранните месеци на новороденото. Но дали нуждата от тази процедура е актуална и в наши дни? 

Все повече медицински лица отричат ползата от това насилствено забелване на пишлето. Според новите медицински изследвания, тази практика е не само ненужна, но и вредна. Води до излишна болка, неразположение и крие рискове от възпаления, ако мястото не се почиства редовно след процедурата.

Според Европейската асоциация по детска урология този процес не трябва да бъде насилствен, а да се остави на естественото развитие на индивида. Често обаче тази препоръка не се взима под внимание в нашата страна. Мненията на специалистите са в двата полюса и по този начин и родителите не могат да вземат решение, кое е по-добро за детето им.

В развитите държави тази практика се смята за остаряла, ненужна, вредна и не се практикува. Но дали това е достатъчно като аргумент, за взимане на решение? 

В други държави се прилага така нареченото обрязване, където препуциума вместо да се забелва, се отстранява и отново причината е за по-добра хигиена. Но кое е правилното в крайна сметка?

Какво представлява процедурата по забелване на пишлето?

Кожичката на главичката на пениса или така нареченият препуциум не е просто кожен израстък – неговата вътрешна повърхност разполага  с множество нервни клетки. Те играят основна роля в чувствителността при полов акт. 

Голям процент от бебенцата от мъжки пол, а именно 90%, се раждат с т.нар. “вродена фимоза”. Това е съвсем нормално и се характеризира с това, че кожичката обвиваща пениса се свива над главичката.По този начин пенисът остава обвит и предпазен от замърсявания.

Нужно е да се прави разлика между вродената фимоза или още т.нар физиологична фимоза, която е напълно нормална при бебета и малки деца (това означава, че кожичката просто още не се е отделила сама) и патологична фимоза. Втората е налице, когато след определена възраст (напр. 10-12 години) препуциумът остава напълно затворен и създава проблеми с уринирането, болка или инфекции.

При голяма част от децато от 3 до 5 годишна възраст кожичката на главичката на пениса се отлепя спонтанно докато децата опознават тялото си. При останалите  това се случва през пубертета. 

Ако обаче това не се случи и кожичката продължи да покрива почти изцяло пениса, да създава дискомфорт, ако има гнойно течение или лоша миризма, подуване е добре да се потърси съвет и намеса от специалист.

Рискове

Докторите, които  подкрепят забелването на пениса още от първият месец на новороденото изтъкват хигиената като основна причина за това. Те смятат, че ако мястото не се почиства ежедневно, може да се предизвика бъдеща инфекция. 

Много често, ако не е осъществено забелване между главичката на пениса и препуциума се натрупват мъртви клетки. Тогава е нужна лекарска намеса, която често пъти предизвиква травма при децата.

Отлепването на тази кожичка от главичката на пениса на детето трябва да се случва много внимателно и деликатно, за да не предизвиква излишна болка.  Ако отлепването на препуциума стане рязко, без предварителна подготовка, може да предизвика стрес при детето и след това да не е възможно поддържане на редовна хигиена. Което от своя страна може да доведе до болка  и повторно залепване на кожата.

При вече осъществено забелване на пениса, трябва процедурата да продължи да се прави всеки ден и мястото под препуциума да се почиства нежно и внимателно само с вода с подходяща температура. Няма нужда, а и не се препоръчва използването на сапун.

Ако имате момченце, то непременно ще се сблъскате с решаването на този проблем. Най-разумното, което може да се направи е да се консултирате с педиатъра на детето. Ако все пак имате колебания може да потърсите и съвета на специалист-уролог.

Всяка процедура крие своите рискове и всеки случай изисква различно решения, спрямо състоянието. Медицината напредва постоянно, непрекъснато ни открива все нови и нови възможности. Но не трябва да забравяме, че и природата е мъдра и ни е създала с  изключителни способности и вътрешни ресурси  които често надхвърлят очакванията ни.

Please follow and like us:
Pin Share

Една Жена

Една Жена е автор със страст към писането. Тя има дългогодишен опит като копирайтър и пише статии за медии и лични блогове. Една Жена има над 100 публикации и може да се похвали с дарбата си да пише красиво.

Avatar photo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

TWITTER
LINKEDIN
Share
Copy link
URL has been copied successfully!